SR305C105KARTR1
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
SR305C105KARTR1
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors Radial Through Hole 1 µF 10 % 50 V
ParameterValue
Capacitance1 µF
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)7.62 mm
Length7.62 mm
Width3.81 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
Number of Pins2
Height7.62 mm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth3.81 mm
Thickness3.81 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter508 µm
Lead Pitch5.08 mm